Сподели

Албания – доходна инвестиция в един развиващ се пазар

Албания – доходна инвестиция в един развиващ се пазарВ представите ни Албания определено не стои като туристическа дестинация, а още по-малко като горещо място за инвестиции, но балканската държава става все по-отворена за бизнес, реализира сериозни проекти, работи преимуществено за развитие на туризма и съвсем логично, в последно време попада във фокуса на т.нар. ловци на имоти.

В добавка, Албания е достатъчно близо до България, предлага възможност за покупка на апартамент с изглед към морето за по-малко от 35 000 евро, халба бира струва 1 евро, а бутилка вино в ресторант - 5. Страната е с приятен слънчев климат и сериозна крайбрежна ивица. За последните десет години броят на туристите се увеличил 13 пъти.

Албания предлага възможностите на един развиващ се пазар и търсачите на дългосрочни и доходни инвестиции съвсем не са изпуснали от поглед този факт. От Саранда на юг, до Шкодра – на север, се разполагат доста интересни места, както по невероятното Адриатическо крайбрежие на Албания, така и във вътрешността, които определено си струва да бъдат посетени, а в голяма степен и инвестиционно проучени.

Съвсем скоро ще бъде факт големия проект „Лалзит Бей” в близост до Дуръс, който има амбицията да стане притегателно място за италиански и немски туристи. Освен хотелската част и туристическа инфраструктура е планирано строителството на 500 жилищни единици, които вече се радват на сериозни продажби. Първите инвеститори на пазара, както това се случи и в България, са англичани.

Едностаен апартамент в „Лалзит Бей” струва 30-60 000 евро, а тристаен – 70 000, като например, вторият има възможност да генерира наем от 500 евро/седмица, през пиковия летен сезон и то, при 75% заетост. Вила, с три спални, която също е част от модерната визия на комплекса, е на стойност 223 000 евро.

Средните наеми за ваканционен апартамент по крайбрежието на Албания са между 330 и 570 евро/седмица. Градчетата и затворените комплекси предлагат красиви плажове, добър нощен живот и изключителни образци на историческо наследство за изкушените от забележителностите. Във Вльора, едностаен апартамент, с изглед към морето е 40-50 000 евро, двустаен – около 70 000 евро, докато в Саранда имотите са малко по-скъпи. Едностаен апартамент, от чийто балкон се вижда остров Корфу, струва 50-60 000 евро.

albaniaСтолицата Тирана впечатлява с обновената си транспортна инфраструктура, а подстъпът към крайбрежието е подсигурен от високоскоростна магистрала. Тристайно жилище от висок клас, в центъра на столицата, в близост до един от градските паркове е 200 000 евро.

Със сигурност има много неразвит потенциал в близката до нас балканска държава. Страната премина през най-лошата част от икономическа буря в Европа сравнително безболезнено. Докато останалата част от света бе свидетел на двоен спад в пазарите си, рецесията в Албания се оказа не така сериозна. По-скоро, тъкмо защото доскоро бе спрягана за втората най-бедна нация в света, сега икономиката й бележи нарастване.

Разбира се, като всеки развиващ се пазар, страната носи и своите негативи. Все още има сериозна корупция и половината от фирмите, работещи на територията й твърдят, че го правят успешно благодарение на подкупи.

При покупка на имот трябва да се съблюдава за възникнали усложнения около собствеността на земята. Независимо, че след края на комунистическата ера, всичко бе върнато на частни лица, все още възникват спорове и доста неизяснени казуси. Преди покупка задължително трябва да се изясни дали лицето, което продава имота е добросъвестен собственик на земята, включително и когато става въпрос за предприемач с голям проект. Малко по-защитени в това отношение са инвеститорите в имоти в големите градове. В по-малките, задължително трябва да се уверим, че местното законодателство разрешава и счита за законно строителство с височина над 4 етажа, защото в голяма част от селските и крайбрежни райони в Албания, това не е така. В този смисъл, консултацията с добре запознат с вещното право адвокат е повече от задължителна.

И не на последно място – обзавеждането, отоплителните уреди и паркинг мястото не са включени в цената на имота.


Domaza - Недвижими имоти

По-стари новини
11/04/2013 09:13:48Възможности за инвестиция в Италия, макар и при скромен бюджет
Италия е страна с уникален дух и стил, в която е интересно по всяко време на годината. В нея винаги има какво още да се види и къде още да се похапне. Веднъж „влязла под кожата” и събудила инвеститорското ви „Аз”, държавата от Апенинския полуостров ще се окаже по-привлекателна, независимо че ...
10/04/2013 09:40:03Чехия е на път да се превърне в недостъпна за чуждестранните инвеститори
Пазарът на недвижими имоти в Чехия винаги е бил атрактивен за чуждестранните инвеститори. Напоследък, обаче, интересът отслабва, цени на жилища намаляват, а експертите са все по-малко склонни да свързват явлението с общата финансова криза в Европа. Основната причина, според тях, трябва да потърсим в намеренията, зая...
09/04/2013 12:33:55Инвеститори наблюдават с интерес Хърватска. Израел и Кипър са големите им разочарования
Азбучна истина е, че когато се пристъпва към инвестиция, особено в държава различна от тази, която обитаваме, тя трябва да бъде предшествана от сериозно проучване. В категорията опасни, от гледна точка на вложение на капитали в недвижими имоти,  могат да бъдат включени почти 80% от страните в света, като особен...
09/04/2013 12:31:46Значително увеличение на броя на строителните разрешения в Македония
587 нови жилища с обща полезна площ от 48 100 кв.м са предвидени за изграждане в Македония през февруари 2013 г., сочат от Държавния статистически институт. В сравнение със същия месец на миналата година, това е увеличение от 32.8% при броя на планираните за строителство апартаменти и 25.9%, що се отнася до полезнат...
08/04/2013 09:28:10Сделките с имоти в Крим са се увеличили с 20%
През 2012 г., се наблюдава покачване с около 20% на сделките с недвижими имоти в Автономна република Крим, направени от руснаци. Основният стимул за покупка е улеснената процедура - сделките може да се приключат за около седмица, а необходимите документи са почти идентични с тези, нужни за придобиване на имот в ...